ANTALYA PRP UYGULAMASI

Alanında uzman hekimlerle beraber çalışıyoruz.

Bilgi İçin Sizi Arayalım

Contact Form Demo

PRP

PRP Nedir?

 

Trombosit açısından zengin plazma iki elementten oluşur: plazma veya kanın sıvı kısmı ve vücuttaki iyileşmede önemli bir rol oynayan bir tür kan hücresi olan trombositler.

Trombositler pıhtılaşma yetenekleriyle iyi bilinirler ancak aynı zamanda hücre çoğalmasını tetikleyebilen ve tedavi edilen bölgede doku rejenerasyonunu veya iyileşmesini uyarabilen büyüme faktörleri içerirler. Trombosit açısından zengin plazma, trombosit sayısı yoğunlaştırılmış plazmadır.

Çalışmalar, trombosit açısından zengin plazmadaki artan büyüme faktörlerinin konsantrasyonunun iyileşme sürecini uyarabileceğini veya hızlandırabileceğini, yaralanmaların iyileşme süresini kısaltabileceğini, ağrıyı azaltabileceğini ve hatta saç büyümesini teşvik edebileceğini göstermektedir.

 

PRP Saç Dökülme Tedavisinde de Kullanılıyor

 

Saç dökülmesi tedavisi, antiaging uygulamalar ve Dermatolojik cihaz uygulamaları ile birlikte etkinliği artırıp iyileşmeyi hızlandırmak  için tercih edilen bu yöntem herkes için uygulanabilir.Fakat platalet sayısı yetersiz kişiler ve kanserlilere PRP tedavisi önerilmez.

PRP tedavisi saçsızlıkta şöyle kullanılıyor:

  • Öncelikle kişiden alınan kan steril şartlarda özel bir tüpün içine konulur.
  • Sonra tüp santrifüje konularak yaklaşık 5- 8 dakika kanın içindeki maddelerin ayrıştırılması sağlanır.
  • Kanın tronbositlerden ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kısmı ayrıştırılmış olur.
  • Elde edilen bu zengin karışım, saçlı deride eğer hala kıl kökleri yer alıyorsa ve canlıysa enjeksiyon yardımıyla uygulanır. Böylece bu köklerden yeni saç çıkar ve mevcut saç telleri kalınlaşır. Bu yöntem tamamen saçlarını kaybetmiş ve kıl kökleri ölmüş kişilerde başarılı olamaz. Başarılı olması için kıl köklerinin canlı olması gerekir.

Yöntem 15 günde bir ortalama 6-8 seans, kişinin durumuna göre, aralarda saç mezoterapisi denilen vitamin enjeksiyonlarıyla kombine edilir. Kürü tamamlandıktan sonra yılda 2-4 kez enjeksiyonlarla işlemin devamı sağlanabilir.

Ayrıca cildi canlandırmak, ince kırışıklıkları ve lekeleri azaltmak için antiaging amaçlı olarak, akne skarı tedavisinde ve yine dermatotolojide kullanılan dermapen, fraksiyonel lazer veya altıniğne gibi cihaz uygulamaları sırasında işlemin hem etkinliğini artırmada hem de iyileşme süresini kısaltmada yardımcı olarak kullanılabilir.

 

PRP Uygulaması

 

PRP tedavisine kişiden kan alınması ile başlanır. Beyaz kan hücreleri içeren ve platelet açısından zengin plazma hazırlanır ve cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki oluşturur ve büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar. İşlem, dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır fakat maske veya krem olarak da hazırlanması mümkündür.

 

Cildinizi Gençleştirebilirsiniz

 

Bu uygulamada, kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılır ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilir. Uygulamadan sonra ciltte sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 4 uygulamadan sonra daha kalıcı bir etki görülür. 15 günde bir yapılacak 3-4 uygulamadan sonra 10-12 ayda bir tekrarlanırsa daha iyi bir etki elde edilir. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder ancak işlemin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye ait olduğundan, etkisi kaybolmaz.