ANTALYA OZON TERAPİ UYGULAMASI

Alanında uzman hekimlerle beraber çalışıyoruz.

Bilgi İçin Sizi Arayalım

Contact Form Demo

PRP

Ozon Terapi Nedir?

Tıbbi ozon tedavisinde, bir ozon jeneratörü cihazı kullanılarak anlık olarak medikal oksijenden üretilen Ozon (O3) kullanılır. Tedavinin amacı vücudunuzdaki oksijen miktarını Ozon gazı kan ile temas ettiğinde kırmızı ve beyaz kan hücrelerinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir takım etkilere neden olur.  Solunması toksik olan ozon gazı uygulamalarında önemli olan dozun uygun ayarlanmasıdır. Doz ayarlaması sayesinde antioksidan, dezenfektan, bağışıklık arttırıcı veya baskılayıcı, dolaşımı arttırıcı gibi pek çok amaçla kullanılma imkânı vardır.

Ozon tedavisinin tarihçesi

Üç oksijen atomunun birleşmesinden oluşan ve oksijenden elde edilen ozon bilinen en oksidan maddelerden biri olup 1800’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. 1935 yılında ABD’de tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kabul edilmesinden sonra tıbbi uygulamalar ve araştırma- geliştirme çalışmaları hız kazanmıştır. Türkiye’de ilk uygulama 1999 yılında Op. Dr. Muammer Velidedeoğlu tarafından yapılmıştır.

Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Ozon tedavisi endikasyonları Madrid deklarasyonuna göre 2 ana başlık altında özetlenebilir:

Ozon tedavisi ile başarı elde edilen hastalıklar

 • Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji
 • Fistül ve abseler, enfekte yaralar, yatak yaraları, kronik ülserler, diyabetik ayak yaraları ve yanıklar
 • İlerlemiş iskemik (kan dolaşımı yetersizliği) hastalıklar (Burger, iskemik kalp hastalığı)
 • Vaskülitler (Reynaud, Behçet, FMF)
 • Lomber ve servikal diskal herni (bel ve boyun fıtıkları)
 • Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (kuru tip)
 • Ağızda tekrarlayıcı veya daimi enfeksiyonlar
 • Bartolin absesi veya vaginal kandidiazis
 • Antibiyotik ve kimyasallara dirençli enfeksiyonlar (hepatit, HIV, herpes, zona, papillomavirus, kandida enfeksiyonları

Modern tedaviye destek olarak kullanıldığında başarının arttığı hastalıklar

 • Kemoterapi ve radyoterapi ile beraber
 • Otoimmun hastalıklar (multipl skleroz, romatoid artrit, ankilozan spondilit, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, erken dönem Parkinson hastalığı)
 • Akciğer hastalıkları (Astım, KOAH, pulmoner fibroz)
 • Cilt hastalıkları (psöriasis, atopik dermatit)

Ozon terapisi faydaları nelerdir?

 • Yaşlanmayı yavaşlatıcı ve dinçleştirici etkisi vardır (Anti-aging etkisi).
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile özellikle kış aylarında görülen grip, nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı vücutta direnç artışı sağlayabilmektedir.
 • Bel ve boyun fıtıklarında, eklem kireçlenmelerinde, omuz ağrılarında ve romatizmal ağrılarda ozon terapisinin etkisinden faydalanılabilir.
 • Hücrelerin oksijen miktarını arttırması sayesinde kalori ve yağ yakımını destekleyebilir, metabolizmanın hızlı bir biçimde çalışmasına ve kilo verme sürecine yardımcı olabilir.
 • Stresli ve yoğun iş temposuna nedeniyle yaşanan kronik yorgunluk, halsizlik, durumlar karşısında zihinsel ve bedensel olarak kişinin kendisini daha dinç hissetmesini sağlayabilir.
 • Damar hastalıklarının tedavisinde kan dolaşımını hızlandıran etkisiyle damarların genişlemesini sağlar, vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelerine yeterli oranda kanın gitmesine yardımcı olabilir.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen göz hastalıklarında retinada ve optik sinirlerde oluşan hasarlara karşı destekleyici etki görür.
 • Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını güçlendirir.
 • Ciltte mantar, yanık ve enfekte lezyonlarda uygulanan bir terapi yöntemidir.
 • Ozonun, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi yanında tamamlayıcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Nörolojik hastalıklarda ozon tedavisi

Oksidatif stresin inflamatuar hastalıklar, iskemik hastalıklar, hipertansiyon, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, kas distrofisi ve diğer birçok hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Tıbbi ozon kullanımının nörolojik bozuklukların tedavisindeki ilk yararlı etkileri baş ve yüz ağrısının tedavisi ile ilişkilidir. Ozon, nöropatik ağrı ve hiperaljezi (ağrıya karşı aşırı duyarlılık) tedavisinde kullanılır.

Antioksidan kapasiteyi arttırması nedeniyle migren ve diğer tip baş ağrılarında kullanılır. Trigeminal nevraljinin lokal ozon enjeksiyonlarıyla tedavisinin ağrı üzerinde uzun vadeli olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Ozon genel canlandırıcı kapasite gösterir (sinir ve beyin fonksiyonları dâhil). Bu nedenle, zayıf konsantrasyon, unutkanlık, zihinsel ve fiziksel performansta genel azalma, yürümede güvensizlik (denge sorunları) ve baş dönmesi için başarıyla kullanılabilir.

Yarattığı oksijenlenme artışı, dolaşımın kolaylaşması, vücuttaki oksidan maddelerin atılımını sağlaması nedeniyle fibromiyaljinin kontrolü ve kronik yorgunluk sendromunda faydası kanıtlanmış bir tedavidir. Ağrının ve yorgunluğun giderilmesi ve uykunun düzenlenmesini sağlar.

Nörodejeneratif hastalıklar, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, vasküler demans, amyotrofik lateral skleroz, optik sinir fonksiyon bozukluğu, iki taraflı sensörinöral işitme kaybı, Huntington hastalığı gibi oksidatif stresin genel etkilerini yaşayan kişilerde görülen bilişsel bozukluklar ve hareket bozukluklarıdır.

Dış kaynaklı bir çalışmada, nörodejeneratif hastalığı bulunan hastalarda ozon terapisi uygulanması sonucunda %73-90 oranında yan etki olmadan belirgin düzelmeler görülmüştür. Ozon, bu hasta grubunda fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Ozon tedavisi destek tedavi olarak Parkinson hastalığında titreme, duruş bozukluğu ve yürüme bozukluğu için faydalı olabilmektedir.

Alzheimer hastaları ile yapılan çalışmada ozon tedavi alanların %76 belirgin iyileşme olduğu, tedaviden 6 ay sonra ki kontrollerinde %57 hala iyilik hallerini koruduğu görülmüştür.

Tabi ki ozon tedavisini nörodejeneratif bir süreç başlamadan uygulamak en iyisidir.

Ozon, multipl skleroz hastalarında beyindeki metabolik değişiklikleri etkiler ve toplam doku-oksijen düzeylerini artırır. Antioksidan tedavi MS’in hem başlangıç hem de kronik aşamalarında hastalığın ilerlemesine yönelik aktif bir yaklaşımdır.  Oksijenlenmiş hemoglobin konsantrasyonu artar ve MS hastalarında tipik olarak görülen kronik oksidatif stres seviyesi azalır.

Ozon tedavisinin yapılmaması gereken durumlar:

 • Favizim (bakla zehirlenmesi- glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliğinde)
 • Kontrolsüz hipertiroidi (zehirli guatr)
 • Lösemi
 • İleri derece kansızlık, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlarda
 • Malign hipertansyon
 • Kronik ve tekrarlayıcı pankreas iltihaplarında
 • Yeni gelişmiş kalp krizi ve beyin kanamalarında

Ozon tedavisinin uygulama şekilleri

 1. Major Ozonlama: En yaygın kullanım yöntemdir. Uygulamada kişiden tamamen steril bir ortamda alınan 100-200 ml kan doktorun belirlediği dozda ozonla karıştırılır ve tekrar hastaya damar yolundan verilir.
 2. Minor Ozonlama: Hastadan alınan 2–5 ml kan, ayarlanmış doz ozonla karıştırılarak hastaya kas içine enjekte edilir.
 3. Vücut Boşluklarına Ozon Uygulama: Rektal veya vajinal yoldan veya kulak yoluna püskürtme yöntemi ile ozonlama yapılır.
 4. Eklem içine ve kaslara ozon uygulama: Kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklarda ağrı ve inflamasyon kontrolü için eklem içine, tendon, ligaman, kas gibi yumuşak dokulara uygun doz ve yöntemle enjeksiyon yapılmasıdır.
 5. Ozon torbalama: Ozon gazının kapalı bir sistemde vücudun gerekli bölgelerinde özel plastik torbalar içinde dolaştırılarak verilmesine harici ozon tedavisi denir.